Vi er blevet enige med Malte Kiilerich om at forlænge hans kontrakt, så hans hårde arbejde i defensiven fortsat kan komme os til gode. Kiilerich har været en del af klubben siden 2023, og hans defensive kvaliteter vil også komme os til gode i de kommende sæsoner, hvilket cheftræner og manager Martin Retov er glad for:
- Som spiller klæder Kiilerich vores hold utroligt godt. Hans evner til at læse spillet er ekstraordinært gode, og så gør han alt i holdets tjeneste. Han har været her i nogle år efterhånden og kender det hele, så vi var interesserede i at forlænge med ham, og det var heldigvis gengældt.”
Også Kiilerich selv er glad for, at kunne blive i Hvidovre og videreføre de seneste tre års hårde arbejde.
- Jeg er enormt glad for at have forlænget, jeg er glad for klubben, og klubben er glad for mig, så det har været naturligt. Det er fedt fortsat at passe ind i projektet og være en del af det omklædningsrum, der har båret Hvidovre så langt.
I forårspræmieren mod B.93 tog vi årets første sejr. I weekenden går turen til Middelfart inden vi vender tilbage på eget græs d. 15. marts, når vi får besøg af Kolding IF. Noget som også Kiilerich ser frem til:
- Det bliver fedt at komme tilbage på vores eget stadion. Vi har virkelig været gode på hjemmebane, og det skal vi fortsætte med. Vi skal bare udover stepperne og have hjemmepublikummet med, for det er her, vi virkelig kan hente mange point.
Næste hjemmekamp er som sagt d. 15. marts kl. 16.00. Du kan allerede nu sikre dig din billet til opgøret her