Forbavsende mange var mødt frem til gårsdagens træningskamp på bane 2 mod HB Køge, trods tidspunktet kl. 11 om formiddagen. Men det må jo næsten være ferietiden, der gør det. Kampen var aftalt til 2 x 35 minutter. Der startes stille op, men i det 12. minut, går det galt for HIF. Et sløset forsvarsspil giver Køge muligheden midt i feltet, og der blev sagt "mange tak" og bolden sendt i nettet. Lidt en kold spand vand, for HIF var dog startet bedst. Der forsøges med hurtigt at få lagt et pres, og det er tæt på, men en flad afslutning går lige forbi målet. Em rigtig god afslutning fra Jeffrey "Papa" Adjei-Broni i det 17. minut er tæt på, men HB Køges målmand får sendt bolden til hjørnespark. HIF holder presset efter dette, og Emil Borella ser pludselig muligheden inde i feltet, og så bringer han balance i regnskabet. Ti minutter senere, endnu et hjørnespark til HIF, hvor presset holdes, og så er Emmanuel Aby fri, og sparker HIF i front, ude ved fjerneste opstander. Der går ikke mere end et minut, så er HIF igen fremme, og igen er det Emmanuel Aby der bringer HIF yderligere i front. En rigtig god HIF-periode. Det fortsætter HIF med, og i det 35. minut, tager Jagvir Singh et raid op ad venstresiden, trækker ind i feltet, hvor han lægger bolden fladt ind, uden om HB Køges målmand. Bolden når dårligt at blive givet op, førend halvlegen fløjtes af.
Ny mand i Hvidovre-trøjen Ayo Simon Okosun. Foto: Karsten Garde Madsen / Hvidovre Avis
HIF starter også bedst i 2. halvleg, og får lagt et pres, der dog er resultatløs. I det 49. minut (13. minut inde i halvlegen), presser Singh HB Køges bagerste, som lægger tilbage til målmanden, der lidt panisk sparker bolden væk, men ikke høj nok, og Emil Borella opsnapper, og forsøger langt ude fra, men bolden går forbi. I det 50. minut foretages et multibytte, da 9 mand sendes ind. Denne kan ses i stats nederst. Andreas Smed har en stor stor mulighed i det 68. minut, da han, fra midterlinjen, løber alene igennem, og op til målfeltet. En HB Køge forsvarer når dog med, og presser Smed let, så han ikke få et ordentligt nok spark sendt afsted, og så kan målmanden få foden på. Og i halvlegens sidste minut, får HB Køge pyntet på resultatet, da Stenderup får nipset et anelse for meget, og HB Køge-angriberen får opsnappet bolden, og pynter på resultatet til 4-2.
"Papa", Magnus Lysholm og Emmanuel Aby. Foto: Karsten Garde Madsen / Hvidovre Avis
Retovs linje: "Vi har to lidt forskellige halvlege. I første presser vi godt på, og får også scoret nogle fine mål. Det bliver lidt mere lige i anden. Alt i alt en god præstation, men heller ikke mere end lige det. Kampen på lørdag mod FC Roskilde, bliver mere mod den endelige startopstilling."
Stats
Mathias Andreasen. Foto: Karsten Garde Madsen / Hvidovre Avis.