Esbjerg fB - HIF: 0-1

10. marts 2025 - Michael Hentrich

Det var nu tidspunktet for den direkte duel om slutspil i top-6. Vinderen af dagens kamp, ville 100% være sikret oprykningsspillet, medens taberen skulle vente til næste uge med, enten selv at klare skærene, eller håbe på, at både Kolding og Hillerød snublede.


Andreas Smed brænder. Foto: Karsten Garde Madsen / Hvidovre Avis

Det bliver HIF, der får den første mulighed allerede efter 2 minutter. Jeffrey "Papa" Adjei-Broni, finder Frederik Høgh, som første gang, spiller hårdt ind i det lille felt, men ingen er fulgt med frem, så bolden ender med at løbe ud i modsatte side. Det giver hurtig en mulighed i modsatte ende, men Theo Sander i Hvidovre-målet, får pareret til hjørnespark. Andreas Smed får en god mulighed i det 7. minut, da Frederik Høgh finder ham med et godt indlæg, men tæt foran mål får "Smeden" sparket langt over. Theo Sander sender,  fra midt på egen banehalvdel, en lang bold frem mod Magnus Fredslund, der lige nøjagtig får fat inden den ryger ud over baglinjen, og i samme moment får sparket ind i feltet. Desværre er ingen nået med, så bolden ryger gennem feltet. Esbjerg kommer igennem i det 15. minut, og er tæt på, men Efb-spilleren får ikke ordentlig ram på bolden, så det er ingen sag for Sander at få fat. I det 24. minut er Esbjerg ved at få etableret et lille pres, men afslutningen ude fra bliver sparket forbi. HIF er hurtigt fremme og får afsluttet, men Esbjergs målmand kommer ned og griber fat. Et boldtab omkring midten er lige ved at blive dyrt for HIF, men Sander kommer glimrende ned, og får sendt bolden til hjørnespark, da Efb afslutter lige uden for feltet, og mere får Esbjerg ikke ud af dette. 


Nicolaj Clausen var tilbage. Foto: Karsten Garde Madsen / Hvidovre Avis

Christian "Greko" Jakobsen får sendt en afslutning afsted i det 29. minut, men desværre går bolden over mål. Det er tæt på i det 30. minut, da en Esbjerg-spiller får en lang tå på efter et indlæg, men endnu en gang er Theo Sander på plads, og redder glimrende. Esjberg appellerer for straffespark, men dommeren vinker afværgende. I det sidste kvarter har HIF bolden mest, og lader den køre fint rundt, men kommer ikke tæt nok på, og så ender halvlegen uden scoringer.

HIF har stået fint på banen, og haft bolden mest. Helt fremme mangler der lige det sidste, men det er ikke fordi mulighederne har manglet. Forsvaret har stået fint, og de få gange Esbjerg er farlige, er Theo Sander på plads. Alt i alt en fin og god halvleg af HIF.

Martin Spelmann er kommet ind i stedet for Jonas Gemmer, som pådrog sig et gult kort i 1. halvleg. Nu mangler vi så også bare Simon Makienok, så er tegningen til sidste uges scoring på plads. Det første kvarters tid fortsætter HIF, som det meste af 1. halvleg. Har rimeligt godt styr på det meste, og den største chance til Esbjerg i det 53. minut, tager Theo Sander sig igen godt af. HIF begynder her at få trykket Esbjerg, og får lagt et pres. I det 70. minut kommer så byttet. Simon Makienok ind i stedet for "Papa", og Jagvir Singh ind i stedet for Smed. Det ser fint ud for HIF, men selvom presset gradvist bliver større, så mangler der hele tiden lige det sidste.

I det 79. minut kommer Ahmed Iljazovski ind i stedet for Nicolaj Clausen. Blot to minutter senere får HIF så et frispark i højre side, omkring midten af Esbjergs banehalvdel. Han sender en perfekt bold over i det bagerste rum i det lille felt, og hvem dukker op her ??. SIMON MAKIENOK..... og med læggen sender han bolden ind bag Esbjergs målmand. Skal indskifterne for anden kamp i træk stå for kampafgørelsen ??.


Simon Makienok igen matchvinder. Foto: Karsten Garde Madsen / Hvidovre Avis

I det 88. minut kunne det dog være gået galt. Theo Sander får ikke fat i en afslutning, men bolden hopper fra ham, og der er så meget snur på, at bolden ændrer retning, da den rammer jorden, og er ved at ryge i mål. Heldigvis får Sander smidt sig baglæns, og får holdt fast. Men det var tæt på. Esbjerg forsøger at lægge et ordentligt pres de sidste minutter, men Hvidovre-mandskabet rider stormen af, og efter 4 minutters overtid, kan drengene fortjen strække armene i vejret.

Fantastisk sejr. Efter en jævn og lige første halvleg, får HIF overtaget i anden, og jeg vil tro at Makienok snart står til at blive "præsident i Hvidovre By" med sine to seneste scoringer. Vi er med i forårets oprykningsspil, og vi holder 4 pladsen, med kun to point op til oprykningen. Det eneste ærgerlige, og det er min egen private holdning, er at som det ser ud lige nu, så skal vi over broen til alle 5 udekampe. Men det må vi så tage med.

"Hvad si'r du til det Frandsen?". Jamen, jeg synes vi skabte fantastisk meget, i en lige kamp. Både "Greko" og "Smed" havde store chancer. Et godt indlæg fra Jagvir, og Makienok igen med en fantastisk scoring. Dejligt igen og nu er vi med i oprykningsspillet"

Kampstats


HIF havde flere chancer. Foto: Karsten Garde Madsen / Hvidovre Avis